Wieczór sobótkowy

Wieczór sobótkowy
02.07.2019

W sobotę, 29 czerwca w Wincentynowie odbył się wieczór sobótkowy, zorganizowany już po raz jedenasty przez: Wójta Gminy Sławno i Gminny Ośrodek Kultury oraz sołtysa wsi Wincentynów. Impreza każdego roku przyciąga liczną publiczność, także w tym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Sławno i wielu gości. Spotkanie rozpoczęło się od występów artystycznych w wykonaniu zespołu folklorystycznego „ Niebowianki”. Tradycją wieczoru sobótkowego jest konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy, konkurs tańca ludowego oraz obrzęd nocy świętojańskiej. Osiemnaście kół gospodyń wiejskich przystąpiło do konkursu na najładniejszy wianek sobótkowy. Wianki oceniała komisja w składzie: Renata Jakubczyk, Marta Nowak-Jędrzejewska, Zbigniew Kosylak.

Wianki wykonane zgodnie z tradycją, czyli z ziół i kwiatów otrzymały najwyższe noty. Przyznano I miejsce wiankowi wykonanego przez członkinie KGW z Tomaszówka, II miejsce KGW z Unewla, III miejsce KGW z Prymusowej Woli. Pozostałe wianki otrzymały wyróżnienia. Natomiast w konkursie tańca ludowego zaprezentowało się dziewięć par, pięć w oberku i cztery w polce. Wszystkie pary zyskały jednakowe uznanie w oczach komisji więc przyznano jednakowe nagrody.

Wręczenia nagród dokonali: Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, Zastępca Wójta Beata Szlęzak, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Zdulski, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Marta Nowak-Jędrzejewska, Sekretarz Gminy Zbigniew Wilk. Następnie uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie na specjalnie spiętrzoną strugę, gdzie odbyła się najważniejsza część imprezy. Panie z „Niebowianek” przedstawiły obrzęd związany z pleceniem wianków i puszczanie ich na wodę. Zgodnie z tradycją, dziewczęta wrzuciły wianki do wody, a młodzi kawalerowie starali się je wyłowić. Powrót na miejsce uroczystości odbywał się już obok płonących ognisk. Dodatkową zabawą dla uczestników imprezy były konkursy integracyjne: rżnięcie bali drewna, wyścig rowerami bez pedałów, przeciąganie liny, które dostarczyły wiele emocji. Następnie wszystkich zaproszono do degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez 17 KGW. Ostatnią częścią sobótek była potańcówka, która zakończyła się grubo po północy.

September 2019

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku