DOŻYNKI GMINNE 2016

DOŻYNKI GMINNE 2016
11.09.2016

Piękna pogoda i wspaniała atmosfera towarzyszyła tegorocznym dożynkom gminnym, które odbyły się w niedzielę 28 sierpnia 2016 r. Uroczystość rozpoczęła tradycyjnie dziękczynna msza św. w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sławnie, którą koncelebrowali:
- ks. prałat Adam Myszkowski ? dziekan dekanatu żarnowskiego, - ks. kan. Adam Stępień ? proboszcz parafii w Sławnie, - ks. Ryszard Stylski ? proboszcz parafii w Kunicach, - ks. Andrzej Wróblewski ? proboszcz parafii w Kamieniu.

Po zakończonej mszy św. barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą przeszedł na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie, gdzie odbyły się dalsze obchody święta plonów. Wójt Gminy Pan Tadeusz Wojciechowski, powitał serdecznie wszystkich mieszkańców, zaproszonych gości, parlamentarzystów, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, wójtów z sąsiadujących gmin, Radnych Rady Gminy Sławno, a szczególnie rolników z terenu naszej gminy. Pan Wójt dziękował rolnikom za ich codzienny trud, mówił o pokorze wobec nieprzewidywalności natury, o codziennym patrzeniu z niepokojem w niebo. W imieniu wszystkich mieszkańców gminy podziękował rolnikom za owoce ich pracy, za tegoroczny plon, życząc jednocześnie dużo zdrowia i pomyślności oraz dobrych czasów dla rolnictwa.

Oficjalne otwarcie nastąpiło wraz z momentem przekazania bochna chleba i kwiatów, symbolu urodzaju i dostatku oraz szacunku i oddania, przez starostów dożynek na ręce Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy.

A starostami w tym roku byli:

Ewa Pietrzyk, która wspólnie mężem Szymonem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha gruntów (w tym 4 ha dzierżawionych). Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleczną . W gospodarstwie hoduje się 40 szt. bydła.

Wojciech Kołodziejski, który wspólnie z żoną Elżbietą prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 22 ha ( w tym 5 ha to grunty dzierżawione). Głównym kierunkiem produkcji jest trzoda chlewna.

Pięknie wykonany z tegorocznych zbóż i ziół wieniec dożynkowy został ośpiewany przez zespół folklorystyczny ?Słowiki? ze Sławna, a wręczyli go przedstawiciele mieszkańców Gminy:

  • Alina Włodarczyk ? właścicielka sklepu ? U Ali?, 
  • Janina Białowąs ? przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Szadkowicach,
  • Mieczysław Bartyzel- sołtys sołectwa Antoniówka,
  • dh Andrzej Kuśmierski ? z OSP Zachorzów.

Po zakończonej części wieńcowej, by tradycji stało się zadość wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani chlebem z tegorocznych zbiorów. Na ręce parlamentarzystów, księży, przedstawicieli samorządu województwa łódzkiego, przedstawicieli samorządu gmin ościennych, przedstawicieli służb mundurowych oraz przedsiębiorców i sponsorów Wójt przekazał bochny chleba i serdecznie podziękował za owocną współpracę na rzecz rozwoju gminy.

Następnie rozpoczęto część artystyczną, w której na początku wystąpił kwartet smyczkowy uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Maz.: Aleksandra Kszczot, Martyna Kszczot, Karolina Grzejszczak, Kinga Koselak. Kolejnym punktem programu był występ Janusza Laskowskiego, po którym swój dorobek i zdolności zaprezentował zespół wokalno-taneczny ?Kuniczanka? z Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. i H. Ossowskich w Kunicach, pod kierunkiem instruktora muzycznego Zbigniewa Kosylaka oraz choreografa Aliny Szymańskiej. Zespołowi przygrywała rodzinna kapela Kosylaków: Władysław Kosylak - senior grał na skrzypcach, Zbigniew ? syn na akordeonie oraz Amadeusz Kosylak ? wnuczek na bębenku. Na scenie zaprezentował się również zespół ?Białe Łabędzie? ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu, którego występ poruszył serca wszystkich widzów. Od godz. 18.00 na scenie królowało disco polo w wykonaniu zespołów Malibu, Tiago oraz Mega Dance wprowadzając licznie zgromadzonych uczestników w biesiadny nastrój, który kontynuował zespół ?PRESTIGE?, bawiąc publiczność do późnych godzin nocnych.

Uroczystości dożynkowe zaszczycili swoją obecnością:

  • Robert Telus - Poseł na Sejm RP,
  • Rafał Ambrozik - Senator RP,
  • Włodzimierz Skorupski - Główny Lekarz Weterynarii,
  • Artur Bagieński - Wicemarszałek Województwa Łódzkiego,
  • Zofia Koeppe -Z-ca Dyrektora Departamentu ds. Regionalnego Programu Operacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi,
  • Hieronim Hubar - Z-ca Dyrektora Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi,
  • Kamila Golewska - przedstawicielka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi,
  • ppłk. Wojciech Jakóbczyk - Dowódca 25 Batalionu Logistycznego 25 brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim,
  • Maria Sołtysiak - Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Zdrowia i Osób Niepełnosprawnych Starostwa Powiatowego w Opocznie.

Z powodu licznych obowiązków nie wszyscy zaproszeni goście mogli uczestniczyć, w uroczystościach dożynkowych. Na ręce Organizatorów przesłali jednak listy ze słowami podziękowania za zaproszenie na tak doniosłą uroczystość wyrażając szacunek i podziękowanie za całoroczny trud i pielęgnowanie polskiej kultury i tożsamości.

Listy przesłali:

  • Wiceprezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki
  • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztof Jurgiel
  • Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP - Waldemar Pawlak
  • Poseł na Sejm RP - Paweł Bejda
  • Poseł na Sejm RP - Dorota Rutkowska
  • Marszałek Województwa Łódzkiego - Witold Stępień
  • Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej - Krystyna Wyrwicka 
  • Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Marcin Witko

Podczas Dożynek został rozstrzygnięty konkurs na najładniejsze stoisko dożynkowe. Do konkursu zgłosiło się 20 sołectw: Antoniówka, Antoninów, Dabrowa, Gawrony, Grążowice, Grudzeń Las, Kamień, Kozenin, Kunic, Olszowiec, Ostrożna, Psary, Prymusowa Wola, Sławno, Sławno-Kolonia, Szadkowice, Trojanów, Tomaszówek, Wygnanów, i Zachorzów ? Kolonia.

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Białecka - Dyrektor Gimnazjum w Szadkowicach, Urszula Zawada ? Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamieniu oraz Beata Chrustowicz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunicach oceniała: wystrój stoiska, walory artystyczne, bogactwo prezentowanych wyrobów z zachowaniem elementów staropolskiej tradycji i zwyczajów ludowych. Wszystkie zgłoszone do konkursu stoiska otrzymały nagrody pieniężne.

W trakcie trwania Dożynek Komenda Powiatowa PSP w Opocznie przeprowadziła kolejną w tym roku akcję edukacyjno-prewencyjną ?ALE CZAD?, w ramach ogólnopolskiego Programu Ograniczenia Ofiar Pożarów ?Zgaś Ryzyko?. Kampania społeczna ? edukacyjno-prewencyjna, którą od kilku lat prowadzi Państwowa Straż Pożarna, ma za zadanie uświadomić istnienie zagrożeń i niebezpieczeństw wynikających z działania tlenku węgla (czadu) w budynkach mieszkalnych. Tegoroczna kampania jest kontynuacją akcji ogólnopolskiej ?Nie dla czadu?, która już spowodowała, że strażacy odnotowali o kilkadziesiąt mniej ofiar śmiertelnych tlenku węgla! Podczas tegorocznej akcji opoczyńscy strażacy w specjalnym namiocie PSP oznakowanym z logo akcji i Programu rozdawali ulotki prewencyjne, przedstawiali założenia Programu, prezentowali działanie czujników tlenku węgla i dymu. W akcję zaangażowali się strażacy OSP z terenu gm. Sławno, zwłaszcza z miejscowej jednostki OSP, którzy, m.in. w specjalnych uniformach i kombinezonach zaprezentowali rodzaje ratownictwa realizowane przez straż pożarną podczas codziennych działań. Akcję nadzorował z ramienia Komendanta Powiatowego PSP w Opocznie bryg. Andrzej Śpiewak ? naczelnik wydziału operacyjnego. Przez cały czas akcji trwała loteria strażacka, w którym do wygrania były darmowe czujniki tlenku węgla i dymu, a ich losowanie odbyło się na scenie głównej. Wręczenia czujników, które strażacy nazywają czujnikami życia, szczęśliwym zwycięzcom loterii dokonali bryg. Andrzej Śpiewak z PSP oraz Wójt Gminy Sławno

Stoiska wystawiali również:

  • Firma ? Nordkalk?- prezentowała swoje produkty między innymi mączki wapienne, kamień przemysłowy, kredy pastewne, wapno nawozowe.
  •  Studenci Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zrzeszeni w Stowarzyszeniu ?PHACOPS?, przeprowadzili warsztaty geologiczno-paleontologiczne, na których zaprezentowali bardzo ciekawe i efektowne pokazy chemiczne. na stoisku można było również zobaczyć szkielet ichtiozaura ? gada morskiego oraz inne skamieniałości z kamieniołomu Owadów Brzeziński, o których z pasją opowiadali członkowie stowarzyszenia ?PHACOPS?.
  • Stoisko ?Szkółki drzew i krzewów Michał Bojanowski? w Prymusowej Woli przyciągało uwagę szerokim asortymentem i wielobarwnością drzew i krzewów ozdobnych.
  •  Krzysztof i Grażyna Grałkowie właściciele firmy ?Mat-Instal? prezentowali najnowsze techniki systemów grzewczych, -
  • Firma Rol-Tech wystawiała maszyny i narzędzia rolnicze.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili sie do zorganizowania i uświetnienia Dożynek Gminnych Sławno 2016


 

Program udostępniony przez 

 


 

March 2024

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku