Gminne święto odzyskania niepodległości

Gminne święto odzyskania niepodległości
15.11.2018

11 listopada 2018 r. o godz. 12.00 w Sławnie odbyły się obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą  w intencji ojczyzny  w kościele   p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sławnie, którą odprawił  proboszcz parafii  ks. kan. Adam Stępień. W swej homilii podkreślił, że “Święto Niepodległości” jest świętem pamięci tych, którzy przelaną krwią, nauką i pracą spowodowali, że Polska po 123 latach niewoli stała się znów niepodległym, suwerennym państwem. W uroczystościach udział wzięli: władze Gminy Sławno, Radni Rady Gminy, Poczty Sztandarowe Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół z terenu gminy  Sławno,  Poczet Sztandarowy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Solidarności Rolników Indywidualnych, przedstawiciele KGW i Zespołów Folklorystycznych, delegacje ze Szkół,  pracownicy Urzędu Gminy  oraz mieszkańcy gminy Sławno. Po Mszy Św. uformowany orszak na czele z Kompanią Honorową  25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Maz. przemaszerował  pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie nastąpiło uroczyste odegranie hymnu państwowego. Następnie Wójt Gminy Tadeusz Wojciechowski wygłosił przemówienie okolicznościowe nawiązując do wydarzeń sprzed 100 lat, gdy po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znów pojawiła się  na mapach Europy spełniając marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami.

Pod pomnikiem  Marszałka Józefa Piłsudskiego wiązanki kwiatów by oddać hołd tym, którzy działali na rzecz odrodzenia Polski złożyły delegacje składające się z przedstawicieli władz samorządowych i jednostek organizacyjnych gminy, placówek oświatowych, reprezentantów służb mundurowych, Zarządu Gminnego OSP, PSL , KGW,  i zespołów folklorystycznych oraz harcerzy.

Nie zabrakło również Niepodległościowego Apelu Pamięci i Salwy Honorowej. Zanim padły komendy o zakończeniu uroczystości, wójt wręczył medale okolicznościowe z okazji 100 – Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Całość uroczystości uświetniła obecność Kompanii Honorowej  z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Po uroczystościach defilada przemaszerowała na plac przy ulicy Zielonej gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości i oddanie kompleksu rekreacyjnego projektu pn. „Wykorzystanie walorów turystycznych i kulturowych do rozwoju gospodarki turystycznej w Gminie Sławno.

Maj 2019

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP