NIEDZIELA PALMOWA

NIEDZIELA PALMOWA
09.04.2017

Niedziela Palmowa w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie już od kilku lat nabiera szczególnego charakteru. A to za sprawą palm przynoszonych przez wiernych i organizowanego Gminnego Konkursu na Rodzinną Palmę Wielkanocną.

Na początku uroczystej Mszy Świętej ksiądz proboszcz Adam Stępień dokonał poświęcenia palm a następnie odbyła się tradycyjna procesja wokół kościoła. Po zakończeniu nabożeństwa ogłoszono wyniki VIII Gminnego  Konkursu na Rodzinną Palmę Wielkanocną organizowanego przez Wójta Gminy Sławno i Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie. Celem konkursu jest propagowanie tradycji związanej ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do międzypokoleniowej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm.  W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół w: Sławnie, Kamieniu, Kozeninie, Kunicach, Celestynowie i w Zachorzowie oraz  z Publicznego Gimnazjum w Szadkowicach i  Prymusowej Woli. W tym roku do konkursu zgłoszono 82 palmy, więc komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, by wybrać tę najładniejszą. Wszystkie zachwycały kolorami kwiatów, starannością wykonania, różnorodnością technik i form. Jury w składzie: Marianna Śmiechowska – Przewodnicząca Gminnej Rady KGW, Agnieszka Grabowska – twórczyni ludowa z Gawron, Wanda Zięba – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Socjalnych dokonała  oceny palm  wg  następujących  kryteriów: nawiązanie do tradycji regionalnej, walory artystyczne i estetyczne oraz rodzaj wykorzystanych materiałów. Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych.

 Kategoria klas I-III  - I miejsce zdobyli: Piotr Franas ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu, Oliwia Jurek ze Szkoły Podstawowej w Kunicach, Zuzanna Stołek ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie, Antoni Sobczyk i  Amelia Kurzyk ze Szkoły Podstawowej w Sławnie. II miejsce zajęli: Damian Łakomski ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie, Joanna Gąsieniec ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie, Maciej Lenarcik ze Szkoły Podstawowej w Sławnie. III miejsce: Dawid Zarębski ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie, Weronika Mazur ze Szkoły Podstawowej w Sławnie, Patrycja Kata ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu, Gabriel Dębowski ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie.Wyróżnienia otrzymali: Marcelina Broszczyk ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu, Julia Biskup ze Szkoły Podstawowej w Sławnie, Łukasz Cieślikiewicz i Maja Stępień ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie, Karol Nawrocki ze Szkoły Podstawowej w Kozeninie.

 Kategoria  klas IV-VI - I miejsce: Igor Wiaderny i Patryk Kucharski  ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie. II miejsce: Paweł Sadowski i Maria Melka ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie, Sara Jakubczyk i Maciej Podwysocki ze Szkoły Podstawowej w Kunicach, Magdalena Nowak ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu. III miejsce: Julia Musiał i Zuzanna Pawlik ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu, Maja Stawiak  ze Szkoły Podstawowej w Sławnie. Wyróżnienia otrzymali: Jgor Jakubczyk ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie, Natalia Turoboś i Kamil Morawski ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie, Kacper Ciach z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunicach, Karolina Jończyk ze Szkoły Podstawowej w Kozeninie.

Kategoria Gimnazjum  - I miejsce: Adam Wach z Gimnazjum w Prymusowej Woli, Alicja Kucharska i Wiktoria Garnys z Gimnazjum w Szadkowicach. II miejsce: Wiktoria Jaworska i Julia Gąsieniec z Gimnazjum w Prymusowej Woli, Kinga Jurek z Gimnazjum w Szadkowicach. III miejsce: Małgorzata Podwysocka z Gimnazjum w Szadkowicach, Aleksandra Kowalczyk i Klaudia Chmal z Gimnazjum w Prymusowej Woli. Wyróżnienia otrzymali: Amalia Dobrowolska z Gimnazjum w Szadkowicach, Maciej Uszalewski i Wiktoria Sobczyk z Gimnazjum w Prymusowej Woli.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Wystawa palm wielkanocnych - galeria zdjęć

Maj 2018

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Zadaj pytanie on-line
E-kartki
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP