NIEDZIELA PALMOWA

NIEDZIELA PALMOWA
28.03.2018

Niedziela Palmowa to dzień, kiedy wierni tradycyjnie przynoszą do kościołów palmy wielkanocne, które następnie są święcone. Katolicy co roku obchodzą to święto na cześć wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

Tradycyjnie, już od kilku lat w Niedzielę Palmową, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie ma miejsce uroczyste podsumowanie GMINNEGO KONKURSU NA RODZINNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ,  organizowanego przez Wójta Gminy Sławno i Gminny Ośrodek Kultury.

Celem konkursu było propagowanie tradycji związanej ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej oraz międzypokoleniowej działalności artystycznej.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 74 palmy. 

Najpiękniejsze z nich w trzech kategoriach wiekowych wybrała  Komisja Konkursowa w składzie: Marianna Śmiechowska – Przewodnicząca Gminnej Rady KGW, Agnieszka Grabowska – twórczyni ludowa z Gawron, Wanda Zięba – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Socjalnych. Przy wyborze najładniejszych palm komisja kierowała się następującymi kryteriami: zgodność z tradycją regionalną, estetykę wykonania i walory artystyczne  oraz rodzaj wykorzystanych materiałów. 

W kategoria klas I-III

I miejsce  zajęła palma przyniesiona przez Stanisława Dębowskiego ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie,  II miejsce zajęła palma Kryspina Wiadernego   ze Szkoły Podstawowej w Sławnie, III miejsce zajęła palma Weroniki Mazur ze Szkoły Podstawowej w Sławnie. Wyróżnienia przyznano Magdalenie Melka ze Szkoły Podstawowej w Sławnie, Krzysztofowi Podwysockiemu ze Szkoły Podstawowej w Kunicach i Karolinie Szymczyk ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu.       

W kategorii klas  IV-VII

I miejsce zajęła palma Alicji Kurzyk ze Szkoły Podstawowej w Sławnie, II miejsce Oliwii Jurek ze Szkoły Podstawowej w Kunicach, III miejsce Zuzanny Śmigiel ze Szkoły Podstawowej w Kunicach. Wyróżnienia otrzymali: Paweł Sadowski ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie, Klaudia Sobczyk ze Szkoły Podstawowej w Prymusowej Woli, Igor Wiaderny ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie.                                                                                                                                            

W kategorii Gimnazjum

I miejsce zajęła palma Wiktorii Garnys z Gimnazjum w Szadkowicach, II miejsce Kacpra Sobczyka z Gimnazjum w Prymusowej Woli, III miejsce Agaty Turlej z Gimnazjum w Szadkowicach. Wyróżnienia otrzymały uczennice z Gimnazjum w Szadowicach, Kinga Turlej, Agnieszka Kołodziejczyk i Martyna Będkowska.      

Dodatkowo Komisja postanowiła przyznać wyróżnienia dla palm, które prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny, ale odbiegały od zasad regulaminowych, dlatego też przyznano kilka równorzędnych nagród.

Otrzymali je: Krystian Kobalczyk  ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie, Kacper Nowakowski ze Szkoły Podstawowej w Kozeninie, Michał Sadowski ze Szkoły Podstawowej w Sławnie, Filip Lenarcik ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu, Julia Margas  ze Szkoły Podstawowej w Kunicach,  Mateusz Będkowski ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie, Antoni Antosik ze Szkoły Podstawowej w Kozeninie, Małgorzata Lenarcik  z Gimnazjum w Szadkowicach, Małgorzata Podwysocka  z Gimnazjum w Szadkowicach, Kacper Ciach  ze Szkoły Podstawowej w Kunicach, Natalia Turoboś ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie, Justyna Kędziora  ze Szkoły Podstawowej w Kozeninie, Madalena Nowak  ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu. 

Po uroczystej mszy św. Wójt Gminy Sławno, Tadeusz Wojciechowski wraz z komisją konkursową dokonali wręczenia pamiątkowych dyplomów i nagródy wszystkim laureatom konkursu.

Marzec 2019

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP