Otwarcie Geoparku

Otwarcie Geoparku
24.06.2019

W niedzielę 23 czerwca w Sławnie odbyło się otwarcie Geoparku. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, parlamentarzyści, przedstawiciele środowiska naukowego, firm i instytucji. Podczas części oficjalnej Wójt Tadeusz Wojciechowski przedstawił krótką geneze powstania geoparku.

W 2012 roku na terenie gminy Sławno w kamieniołomie należącym do firmy Nordkalk odkryto istne archiwum świata pierwotnego sprzed 148 milionów lat znaleziono m. in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura bardzo liczne okazy ryb, zarówno chrzęstnoszkieletowych jak i promieniopłetwych, liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy. Jest to najbliższy znany odpowiednik wiekowy słynnego Solnhofen. Tego ważnego odkrycia dokonał dr Adrian Kin ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nauki o Ziemi „PHACOPS” oraz Wydziału Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Jagielońskiego.

W ramach budowy Geoparku powstał taras widokowy na wyrobisko, na którym znajduje się olbrzymi odlew ichtiozaura, są lunety widokowe, ławeczki, atrakcje dla dzieci. Przy Geoparku utworzono miejsca parkingowe oraz pawilon wystawienniczy w którym można podziwiać eksponaty oraz skamieniałości sprzed 148 mln. lat. Geopark jest niewątpliwie jedyną tego typu atrakcja turystyczna na terenie województwa łódzkiego. Powstał w ramach projektu pn. „Wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych do rozwoju gospodarki turystycznej w gminie Sławno”. W ramach projektu powstała również ściezka pieszo rowerowa, ścieżka rowerowa „NATURA”, SKATEPARK oraz centrum informacji turystycznej.

Otwarciu towarzyszyło wiele atrakcji m.in. przeprowadzone zostały warsztaty: geologiczne, paleontologiczne, paleobiologiczne, paleotoniczne oraz chemiczne, przyrodnicze oraz archeologiczne. Na zajęciach tych dzieci miały okazję poznać naukowców, obejrzeć narzędzia potrzebne im do pracy, dotknąć prawdziwych eksponatów i zagłębić się w fascynujący świat nauki Celem warsztatów było rozbudzenie w dzieciach ciekawości i pasji badawczej. Zajęcia zostały przeprowadzone tak, by stały się punktem wyjścia do dalszego poszukiwania wiedzy. Ponadto przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie prowadzone były przez instruktorów zajęcia oraz pokazy jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach BMX. Dodatkową atrakcją tego dnia był przejazd bryczkami co cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Na scenie zaprezentował się dziecięcy zespół „KUNICZANKA” działający przy Szkole Podstawkowej im. W. i H Ossowskich w Kunicach, który swym występem dostarczyły wielu artystycznych wrażeń. Do późnych godzin wieczornych bawił widzów na scenie zespół Playboys a następnie lokalny zespół Protect-Gielec Uorkiestra.

Grudzień 2019

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku