POGODA W SŁAWNIE SPRZYJAŁA SPADOCHRONIARZOM

20.05.2019

W dniach 16 - 18 maja 2019 r. na obiektach i przy współudziale 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Wójta Gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego, odbyły się: jubileuszowy XXV Wielobój Spadochronowy organizowany przez XII Oddział ZPS w Łodzi, VII Wielobój Desantowy o Puchar Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych im. gen. broni Tadeusza Buka oraz zawody spadochronowe o Puchar Wójta Gminy Sławno.

Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski ufundował trzy puchary dla najlepszej drużyny wojskowej, najlepszego zawodnika w kategorii spadochrony szybkie i najlepszego zawodnika w kategorii spadochrony klasyczne. W tym roku w wieloboju desantowym wzięło udział 6 drużyn reprezentujących jednostki podległe Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Trzy zespoły wystawiła 25. BKPow. (1. bkpow. OSAS i 7. bkpow.), 2. pr z Hrubieszowa i dwie drużyny 9. pr z Lidzbarka Warmińskiego. Mimo trudnych warunków atmosferycznych organizatorom udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje. Nowością było przywrócenie do wieloboju spadochronowego strzelania z pistoletu dla zawodników cywilnych.

Po raz czwarty z rzędu VII Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Desantowy o Puchar Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych im. gen. broni Tadeusza Buka wygrała drużyna 1. bkpow. w składzie: ppor. Ciesielski Paweł, sierż. Lewandowski Waldemar, sierż. Nowaciński Łukasz, st. kpr. Tomecki Tomasz, kpr. Wójcik Marcin. Drugie miejsce wywalczyła drużyna Ośrodka Szkolenia Aeromobilno ? Spadochronowego z Lężnicy z dowódcą por. Banasiakiem Pawłem a trzecie miejsce drużyna wystawiona przez 9 pr pod dowództwem kpr. Śniadka Sebastiana. Puchar Dowódcy Generalnego RSZ, dyplomy i medale dla żołnierzy, wręczył płk Adam Grela ? zastępca Szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych.

Jubileuszowe XXV Spadochronowe Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym w kategorii spadochrony klasyczne wygrała po raz drugi z rzędu Bogna Bielecka, drugie miejsce zajął Robert Krawczyk a trzecie wywalczył Radosław Witczak. Natomiast w kategorii spadochrony szybkie pierwsze miejsce i puchar zdobył również drugi raz z rzędu Jacek Jędrych, drugie miejsce zajął Mariusz Beller a trzecie Krzysztof Krupiak.

W Sławnie rozstrzygnięto zawody spadochronowe o Puchar Wójta. Pierwsze miejsce w celności lądowania w klasyfikacji spadochrony klasyczne zajęła Bogna Bielecka a w kategorii spadochrony szybkie zwyciężył Rafał Kasica. Drużynowy skok wygrała reprezentacja 9 pr i otrzymała puchar ufundowany przez Wójta Gminy Sławno. Oprócz pucharów, medali i nagród rzeczowych zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali od organizatorów bonus w postaci pokrycia wpisowego na wielobój w przyszłym roku.

Dodatkową atrakcją dla licznie zgromadzonych widzów była możliwość zobaczenia z bliska śmigłowca W3-W Sokół, ponieważ organizatorzy na zakończenie zawodów zorganizowali pokaz statyczny. Mieszkańcy Gminy Sławno mogli wsiąść do śmigłowca, zrobić sobie ?selfi? na jego tle.

Była to druga impreza spadochronowa rozegrana na terenie Gminy Sławno. Bardzo wielu zawodników, którzy byli tu już drugi raz mogli zobaczyć jak rozwija się teren przy Gminnym Ośrodku Kultury. Powstałe place zabaw, siłownie, skeetpark robiły wrażenie na wszystkich.