Informacja z przeprowadzonych ćwiczeń ewakuacyjnych

Informacja z przeprowadzonych ćwiczeń ewakuacyjnych
19.10.2017

W dniu 22 września 2017 roku w Sławnie przeprowadzono praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z budynku Urzędu Gminy. Organizatorem ćwiczenia był Wójt Gminy Sławno Pan Tadeusz Wojciechowski. Przeprowadzone ćwiczenie stanowiły skoordynowany proces działania zespołu pracowników Urzędu Gminy zaangażowanych do wykonywania określonych zadań z zakresu ewakuacji urzędu, z zastosowaniem odpowiednich reguł współdziałania, w celu sprawnej realizacji zadań z przedmiotowego zakresu.

Ćwiczenie przeprowadzone było w oparciu o fikcyjną sytuację wystąpienia pożaru wewnątrz budynku na II piętrze, który wymagał uruchomienia i przeprowadzenia natychmiastowej ewakuacji personelu i klientów nie tylko urzędu ale także Ośrodka Zdrowia, Banku Spółdzielczego, Poczty, jednostki organizacyjnej Urzędu tj. CUW-u oraz powiadomienia alarmowego straży pożarnej. Po zauważeniu oznak pożaru pracownik Referatu Organizacyjno-Prawnego powiadomił Kierownika Referatu Panią Alinę Król o zaistniałej sytuacji, która po krótkiej analizie sytuacji podjęła decyzję o natychmiastowej ewakuacji ludzi z obiektu. W kilka minut udało się wyprowadzić wszystkich ludzi z urzędu. Jednocześnie o zaistniałej sytuacji powiadomiony został dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie, który natychmiast zaalarmował jednostkę OSP w Sławnie i wydał dyspozycję udziału w akcji ratowniczo-gaśniczej. W akcję zaangażowano następujące siły i środki: GCBA 8150 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Opocznie na czele z dowódcą mł. kpt. Robertem Koneckim, GCBA z jednostki OSP w Sławnie, GSBA z jednostki w Prymusowej Woli.

Całość ćwiczenia koordynował Komendant Gminny ZOSP RP w Sławnie kapitan Grzegorz Krakała. Celem ćwiczenia było podniesienie sprawności funkcjonowania Urzędu Gminy w Sławnie podczas wykonywania zadań w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego i ewakuacji obiektu. Zasadniczym celem ćwiczenia było praktyczne przetrenowanie warunków i sposobów ewakuacji osób z budynku w sytuacji wystąpienia pożaru niemożliwego do ugaszenia przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego, co uzasadniało konieczność ewakuacji osób. Ćwiczenia przebiegały sprawnie, pomieszczenia zostały odpowiednio zabezpieczone, strażacy ochotnicy sprawnie wypełniali zadania podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej.

Październik 2018

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP