Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości
22.11.2017

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się "IV Gminnym Konkursem Pieśni i Poezji Patriotycznej" zorganizowanym przez Wójta Gminy, Stowarzyszenie Gminy Sławno „Tradycja i Rozwój” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie. Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Sławnie sprawował ks. kan. Adam Stępień w asyście proboszcza parafii Zachorzów ks. Jerzego Wojnarskiego. Po Mszy Św. Kompania Honorowa ze Sztandarem 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Maz., poczty sztandarowe jednostek OSP i szkół przemaszerowały pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wójt Gminy Tadeusz Wojciechowski wygłosił przemówienie okolicznościowe nawiązując do wydarzeń sprzed 99 lat, po którym odczytano Apel Pamięci i oddano salwe honorową.

Wiązanki kwiatów i znicze złożyły delegacje:

  • Samorządu Gminy Sławno,
  • Samorządu Województwa Łódzkiego,
  • 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Maz.
  • Służb i Instytucji Powiatowych,
  • Polskiego Stronnictwa Ludowego,
  • przedstawiciele Szkół,
  • przedstawiciele Druhów Strażaków,
  • przedstawiciele KGW i Zespołów Folklorystycznych z terenu gminy Sławno oraz Delegacja Harcerzy.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze państwowe święto w Polsce. Upamiętnia ono wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli. To wyjątkowy czas, by z wdzięcznością pomyśleć  o  tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za naszą wolność. Jest to również okazja, by na nowo zabrzmiały w naszych sercach takie słowa, jak: Ojczyzna czy patriotyzm.

W "IV Gminnym konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej" wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół z terenu Gminy Sławno.

Z klas I - III wystapili: Maksymilian Filipek i  Maję Stępień ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie, Filip Jastrzębski i Maria Cieśla z Zespołu Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli, Stanisław Włodarczyk, Julia Ścierwicka, Julia Kędziora oraz Roksana Biedrowska ze Szkoły Podstawowej w Kozeninie, Julia Cieśla, Maria Lenarcik, Justyna Szlęzak, Weronika Mazur, Natalia Wilk i Antoni Sobczyk ze   Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie Aleksandra Walasika i Zofia Rosiak ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie,Piotr Franas i Faustyna Musiał ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kamieniu, Karolina Rogulską, Aleksandra Pawlik, Jagoda Kopacz, Judyta Kopacz ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Szadkowicach, Małgorzata Bugaj i Marysia Szmulską ze Szkoły Podstawowej im. Wandy  i Henryka Ossowskich w Kunicach.

Uczestnicy klas IV - VII: Szymon Starzyński i Maja Stępień ze  Szkoły Podstawowej w Zachorzowie, Klaudia Sobczyk z Zespołu Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli, Dominik Karkocha, Jakub Świątk, Maksymilian  Mieszczankowski, Jakub Piekarz ze  Szkoły Podstawowej w Kozeninie, Gabriela Wiaderna i Amelia Jaworska  ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie, Martyna Węglarska i  Agata Janiszewska ze Szkoły Podstawowej  w Celestynowie, Alina Nowak, Patrycja Kata, Magdalena Nowak ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kamieniu, Amelia Pogorzała, Jakub Jędrzejewski, Jakub Szymala, Wiktoria Skorupa, Sara Jakubczyk, Aleksandra Pasik ze Szkoły Podstawowej im. Wandy  i Henryka Ossowskich w Kunicach.

Uczestnicy z klas gimnazjalnych: Adrian Górski, Wiktoria Jaworska, Julita Suros, Klaudia Sobczyk, Anastazja Mazur, Oliwia Banasik z Zespołu Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli, Natalia Węglińską i Aleksandra Kszczot ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Szadkowicach.

Celem organizowanego Gminnego Przeglądu  Pieśni i Poezji Patriotycznej jest wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny, pogłębienie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni i poezji polskiej na przestrzeni wieków.

 

 

 

 

 

 

Październik 2018

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP