Otwarcie Geoparku

Otwarcie Geoparku
24.06.2019

W niedzielę 23 czerwca w Sławnie odbyło się otwarcie Geoparku. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, parlamentarzyści, przedstawiciele środowiska naukowego, firm i instytucji. Podczas części oficjalnej Wójt Tadeusz Wojciechowski przedstawił krótką geneze powstania geoparku.

W 2012 roku na terenie gminy Sławno w kamieniołomie należącym do firmy Nordkalk odkryto istne archiwum świata pierwotnego sprzed 148 milionów lat znaleziono m. in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura bardzo liczne okazy ryb, zarówno chrzęstnoszkieletowych jak i promieniopłetwych, liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy. Jest to najbliższy znany odpowiednik wiekowy słynnego Solnhofen. Tego ważnego odkrycia dokonał dr Adrian Kin ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nauki o Ziemi „PHACOPS” oraz Wydziału Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Jagielońskiego.

W ramach budowy Geoparku powstał taras widokowy na wyrobisko, na którym znajduje się olbrzymi odlew ichtiozaura, są lunety widokowe, ławeczki, atrakcje dla dzieci. Przy Geoparku utworzono miejsca parkingowe oraz pawilon wystawienniczy w którym można podziwiać eksponaty oraz skamieniałości sprzed 148 mln. lat. Geopark jest niewątpliwie jedyną tego typu atrakcja turystyczna na terenie województwa łódzkiego. Powstał w ramach projektu pn. „Wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych do rozwoju gospodarki turystycznej w gminie Sławno”. W ramach projektu powstała również ściezka pieszo rowerowa, ścieżka rowerowa „NATURA”, SKATEPARK oraz centrum informacji turystycznej.

Otwarciu towarzyszyło wiele atrakcji m.in. przeprowadzone zostały warsztaty: geologiczne, paleontologiczne, paleobiologiczne, paleotoniczne oraz chemiczne, przyrodnicze oraz archeologiczne. Na zajęciach tych dzieci miały okazję poznać naukowców, obejrzeć narzędzia potrzebne im do pracy, dotknąć prawdziwych eksponatów i zagłębić się w fascynujący świat nauki Celem warsztatów było rozbudzenie w dzieciach ciekawości i pasji badawczej. Zajęcia zostały przeprowadzone tak, by stały się punktem wyjścia do dalszego poszukiwania wiedzy. Ponadto przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie prowadzone były przez instruktorów zajęcia oraz pokazy jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach BMX. Dodatkową atrakcją tego dnia był przejazd bryczkami co cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Na scenie zaprezentował się dziecięcy zespół „KUNICZANKA” działający przy Szkole Podstawkowej im. W. i H Ossowskich w Kunicach, który swym występem dostarczyły wielu artystycznych wrażeń. Do późnych godzin wieczornych bawił widzów na scenie zespół Playboys a następnie lokalny zespół Protect-Gielec Uorkiestra.

Lipiec 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku